Vehbi Koç, “Sermaye bulunur, makine alınır, teknoloji transfer edilir; fakat iyi eğitilmiş insan gücü yoksa netice almak zordur…” sözleri ile eğitimli gençlerin yetişmesine ne derece önem verdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenlerle, Koç Üniversitesi,

  • bir “Mükemmeliyet Merkezi” çatısı altında ‘nitelikli uzman-nitelikli insan’ bütünlüğünü sağlamak üzere, tüm öğrencilerine genel kültür müfredatını sunmayı,
  • kaynaklarının önemli bir kısmının eğitime ve bilimsel araştırma-geliştirmeye ayırmayı ve
  • lider karakterli, sorunlara çözümler üretme becerisine sahip gençler yetiştirmeyi ilke edinmiştir.

Vehbi Koç’un Koç Üniversitesi’nin 4 Ekim 1993 tarihindeki ilk dersinde dile getirdiği gibi “Koç Üniversitesi’nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır… Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız…”

Kurucumuzun bu sözlerinden hareketle Koç Üniversitesi olarak hayata geçirdiğimiz Anadolu Bursiyerleri Programı ile ülkemizin dört bir köşesindeki başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencileri hakettikleri eğitim imkanlarıyla buluşturuyor, onları Koç Üniversitesi çatısı altında kucaklıyoruz.

Bağışçılarımızın katkılarıyla 2011 yılında 14 öğrenciye destek vererek başlattığımız programımızdan yararlanan bursiyerlerimizin sayısı bugün 600’ü geçerken, destek veren kurumsal bağışçılarımızın sayısı 255’e ulaştı.  Ayrıca Koç Üniversitesi’nin 25’inci kuruluş yıldönümünü kutlamak amacıyla başlattığımız mezun sınıfları bağış kampanyası çerçevesinde 1000’e yakın mezunumuzun 20 bursiyerimize destek veriyor olmasından mutluluk duyuyoruz.

Programımız sayesinde ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğine duyulan ihtiyacı yakından gözlemlerken, geleceğine heyecanla bakan gençlerimizin hayallerine ortak olduk.  Ülkemizin dört bir yanında birçok ili ziyaret ettik,  geleceğine değer katmak isteyen, umut dolu, pek çok parlak öğrenci tanıdık.  Koç Üniversitesi Ailesi’ni Anadolu’nun parlak gençleriyle genişlettik. Üniversitemizin ülkemizin gelişimine ve eğitime verdiği önemi bir kez daha kanıtladık.

Ancak her yıl programımıza yapılan binlerce başvuru ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğine ne denli büyük bir ihtiyaç duyulduğunu göstermeye devam ediyor.  Üniversitemizin kuruluşunun 25’inci yılını geride bırakırken her yıl daha fazla öğrenciyi hak ettikleri eğitim imkanlarıyla buluşturarak onları geleceğimizin lider gençleri olarak mezun etmeyi amaçlıyoruz.  Çünkü Vehbi Koç’un ifade ettiği gibi ne kadar çok öğrencimizi nitelikli eğitim imkanlarıyla buluşturabilirsek memleketimize o nispette hizmet etmiş olacağımıza inanıyoruz.

Gelin birlik olalım, gençlerimizin yolunu açalım, onları donanımlı eğitim imkanlarıyla buluşturalım, ülkemizin geleceğini güvence altına alalım!

Hikayeler

Ülkemizde orta öğretimden yüksek öğretime geçişte olmayan fırsat eşitliğini bir nebze olsun düzeltmek ve en parlak gençlerimizi yarınlarımıza en iyi şekilde yetiştirmek için var mısınız?

Umran İnan
Koç Üniversitesi Rektörü

Yapacaklarımla ülkemin adını dünyaya duyurmak ve onurlandırmak yegane amacım. Dünya standartlarında eğitim almamızı sağlayan Anadolu Bursiyerleri Programı, ``Anadolu'dan gelen küçük yüreklerin büyük haykırışları``nı dünyaya duyuruyor.

Yunus Çeven
Koton Bursiyeri

Biliyoruz ki eğitim her insanımızın vazgeçilmez hakkı. Bizlerin görevi, başarılı, dünyayı ve geleceği algılayan, ülkesine sahip çıkacak genç nesillerimizin yetişmesine elimizden geldiğince destek olmak. TÜYAP eğitimin her kademesinde karşılık beklemeksizin bu çabasını sürdürmekte kararlı olacaktır.

Bülent Ünal
TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür

En başından beri beni çok heyecanlandıran bu program, hayallerime açılan kapı oldu. Öğrenmeye ve gelişmeye hevesli gençlere destek vererek hayallerine köprü kuran bağışçılarımıza emeklerinin boşa girmediğini ve çok kıymetli bir şey yaptılarını söylemek istiyorum. Bizlere destek oldukları için teşekkür ediyorum.

Fatma Bingöl
Tiryaki Bursiyeri

Mezun olduğumda araştırmacı, eğitici ve yol gösterici bir doktor olup şu an faydalandığım bu programa destek olarak Türk gençliğinin eğitimine ve ilerleyişine katkıda bulunacağım. Anadolu Bursiyerleri Programı, sadece eğitimde fırsat eşitliği sağlanması değil; Türkiye'de yardımseverliğin, insan sevgisinin, birlik ve beraberliğin yayılması demektir.

Kubilay Kaymaz
Amerikan Hastanesi Bursiyeri

Videolar