1993 yılında kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi olarak kurulan Koç Üniversitesi, Türkiye’de örnek gösterilen bir araştırma üniversitesi olarak yerini almıştır.  Koç Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ülkemizin entelektüel, teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimini yararlı bir şekilde etkilemekte, bilime evrensel düzeyde katkı sağlamaktadır.   Bu amaçla ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli kamu kuruluşları ve özel şirketler araştırma projelerinde üniversitemiz ile işbirliği içinde çalışmaktadır.
Arastirma-programlarina-destek
2012–2016 yılları arasında Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından desteklenen ve Türkiye’de yürütülen projelerin önemli bir ağırlığını Koç Üniversitesi taşımıştır.  2012 yılında ERC Türkiye’de toplamda 3,5 milyon Avro tutarında iki projeye destek vermiştir. Bu projelerin biri Koç Üniversitesi’nde yürütülmekte olup 2 milyon avro destek almıştır. 2018 yılına geldiğimizde Türkiye’deki ERC destekli projelerin toplam sayısı 16’ya, destek tutarı ise 27 milyon avroya ulaşmıştır.  Bu projelerin 8’u Koç Üniversitesi’nde yürütülmekte olup, ERC tarafından toplamda 13 milyon avro destek almıştır. Dolayısıyla Türkiye’deki 16 ERC projesinden Koç Üniversitesi’nde yürütülen 8 projenin bütçesi, ERC’nin ülkemizdeki projeler için ayırdığı bütçenin yarısına tekabül etmektedir.

Araştırma merkezlerini desteklemek ve araştırma fonları hakkında daha detaylı bilgi için lütfen Araştırma Proje Geliştirme ve Teknoloji Transfer Ofisi ile iletişime geçiniz. (tto@ku.edu.tr)